Arbeit macht frei
Wahrheit macht frei
…i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli..ŚW. JANA … 8,32
Rogoźnica (niem. Groß Rosen, w latach 1945-1948 Rogozienko) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Strzegom. Wieś znajduje się w paśmie Przedgórza Sudeckiego (tzw. Wzgórza Strzegomskie), w dolinie potoku Wierzbiak.
Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu.
{AG}kamien{/AG}
Na placu apelowym odbywało się również przyjmowanie nowych transportów oraz publiczne wykonywanie regulaminowych kar i egzekucji przez powieszenie. Szubienica, której wielkość zależała od liczby osób, które miały być stracone, była ustawiana doraźnie na potrzeby konkretnej egzekucji.
{AG}plac{/AG}
Komando firmy Blaupunkt powstało w obozie w drugiej połowie 1944 r. Warsztat mieścił się w piwnicy bloku rewirowego III/IV. Zarząd firmy miał swoje biuro przy kuchni SS-mańskiej. Więźniowie wybrani do tego komanda, po dwutygodniowym przeszkoleniu, pracowali przy lutowaniu przykryć do kondensatorów, numerowaniu ich przy użyciu matrycy oraz przy nawijaniu kondensatorów. Jego liczebność wahała się od 30-40 do 200 osób. Nadzór nad produkcją sprawowali dwaj cywilni majstrowie, przychodzący do warsztatów spoza obozu. Kierownikiem technicznym był niemiecki więzień polityczny, inż. Kramer. Komando pracowało do końca funkcjonowania obozu, kiedy to więźniów ewakuowano, a maszyny i urządzenia wywieziono w głąb Niemiec.
{AG}blaupunt{/AG}
W połowie 1944 r. powstały na terenie obozu warsztaty firmy Siemens und Halske z Berlina. Biuro warsztatów i magazyn znajdowały się w części SS-mańskiej obozu, natomiast same warsztaty mieściły się w dwu specjalnie wydzielonych blokach. Komando Siemens składało się z trzech wydziałów: ślusarskiego, blacharskiego i elektrycznego. Początkowo liczyło ono około 200 odpowiednio wykwalifikowanych więźniów, którzy pracowali przy montażu urządzeń elektrycznych, części i podzespołów do aparatury radiotechnicznej. Nad ich pracą czuwał, przysłany specjalnie z głównych zakładów Siemensa w Berlinie, obermajster Arndt. Tuż przed ewakuacją obozu komando Siemens zatrudniało 425 więźniów i 16 robotników cywilnych. Podczas ewakuacji obozu maszyny i urządzenia zostały wywiezione w głąb Niemiec.
{AG}siemens{/AG}